Grudzień 2014

Babyshower zimą

Baby shower kotłującego się jeszcze w brzuchu małego N. przypadło na  święto światła. Dzień Świętej Łucji (Sankta Lucia) obchodzi się w Szwecji 13 grudnia. Z racji naszego polsko-szwedzkiego małżeństwa co roku organizujemy z tej okazji przedświąteczne przyjęcie dla najbliższych znajomych i przyjaciół. Serwujemy typowo szwedzkie dania, w tym janssons frestelse, czyli ziemniaki zapiekane ze śmietaną, cebulą i anchois (choć tak niewielu z naszych gości to lubi, to trzymamy się tej tradycji;)). Na kilka dni przed przyjęciem robimy rozpływające się w ustach julgodis, czyli świąteczne słodycze. Karmelowe cukierki i lizaki – ciągutki z miętuskami chowamy do kilku puszek, tak aby chociaż jedna uchowała się przed cichymi podjadaczami do dnia, w którym podejmujemy gości.  W samo święto wstajemy wcześnie rano i po obowiązkowym kubku mocnej i aromatycznej kawy zakasujemy rękawy i zabieramy się do pieczenia kilku blach lusekatter, puszystych bułeczek drożdżowych z szafranem.

Na święto Łucji w 2014 zaprosiłam same kobiety, przyjaciółki, siostry, kuzynki, mamę i ciocie. Bez względu na wiek, z takim samym zaangażowaniem grałyśmy w gry: szacowałyśmy wielkość mojego brzucha (wygrała jak zawsze szczera kuzynka Karolina, jako jedyna nie szczędziła mi centymentrów sznurka;)), w popłochu, na czas wypisywałyśmy wszystkie przedmioty niezbędne do pielęgnacji niemowlęcia na każdą literę alfabetu (wygrała bezdzietna Agnieszka!), próbowałyśmy dopasować swoje zdjęcia z dzieciństwa do teraźniejszych siebie (wygrała Magda, która nie znała prawie żadnej z dziewczyn). Wszystkie solidarnie poległyśmy na zadaniu, które polegało na oszacowaniu ile miesięcy różne zwierzęta są w ciąży. Pocieszone, że jednak kobiety nie mają tak źle i nie noszą maleństwa przez np. 36 miesięcy pod sercem zabrałyśmy się do odpakowywania prezentów dla mnie, które okazały się wyprawką z prawdziwego zdarzenia.

Baby shower to cudowna okazja do tego, aby spotkać się w kobiecym, międzypokoleniowym gronie. Niestety dobrze wiemy, że wielki brzuch i zadyszka nie sprzyjają samodzielnej organizacji takiego wydarzenia. Na szczęście jesteśmy my, gotowi pomóc Ci stworzyć niepowtarzalną i piękną scenografię tego wyjątkowego dnia. Zajmujemy się kompleksową aranżacją lub wynajmem poszczególnych rekwizytów i dekoracji, które pozwolą Ci wykreować wyjątkową atmosferę tego naprawdę wyjątkowego dla Ciebie lub Twojej przyjaciółki dnia.