Słodki bufet w boho wydaniu

Słodki stół, słodki bufet czy też candy bar – to już niemalże standard każdego większego przyjęcia. Prezentujemy Wam alternatywną formę podania rozmaitych deserów Waszym gościom – słodki bufet w boho wydaniu.

Nasze rekwizyty w akcji:

Na poniższych zdjęciach zamiast klasycznego stołu ze słodkościami  zobaczycie peerelowski minibarek na kółkach, drewnianą paletę przerobioną na ściankę z pączkami z dziurką/donatami (u nas na wynajem podobna w wersji tablicy kredowej), drewniane skrzynki pełniące funkcję stolików oraz wiklinowe kosze wypełnione rozmaitymi wiktuałami i butelkami z kapslem.

Słodkości zostały wyłożone na klasycznych, srebrnych tacach oraz w mniej oczywisty sposób – np. na starej wadze. Nasze kolorowe, autentycznie stare puszki (Parvin, Penelope, Pirjo i Pim)  pełnią tutaj wyłącznie dekoracyjną funkcję. Pamiętajcie jednak, że mogą się równie dobrze sprawdzić w roli pojemników na łyżeczki, osłonek na małe doniczkowe roślinki lub alternatywy do klasycznych serwetników.

Kilka podpowiedzi w duchu #ethicalweddingpolska:
  1. Zauważ, że monoporcje podane zostały w szklanych słoiczkach. Kieliszki, pucharki, czy słoiczki to najlepszy sposób na uniknięcie serwowania deserów w jednorazowych, plastikowych pojemniczkach.
  2. Ciasteczkowe lizaki mają drewniane, a nie plastikowe patyczki. Nie dodano do nich żadnej satynowej (czyt. poliestrowej) wstążeczki. Zamawiając słodkości na słodki stół zgłoście swoją chęć rezygnacji z wszystkich plastikowych dodatków, ozdób i jednorazowych naczyń.
  3. Słodkości przetransportowane były w pojemnikach tekturowych oraz tych wielokrotnego użytku. Nie bójcie się pytać swoich podwykonawców o ich politykę względem minimalizacji plastikowych odpadów!
  4. Wybierając owoce na Wasz słodki stół sięgajcie po te bez plastikowych opakowań. Wybierzcie się na zakupy z własnymi woreczkami wielokrotnego użytku. Jeśli tego typu zakupy będą robić Wasi przyjaciele czy rodzina nie wahajcie się poprosić ich o to samo! Warto też zwrócić uwagę, aby przynajmniej większość serwowanych owoców była sezonowa i lokalna.
  5. Napoje w plastikowych butelkach zastąpcie domowej roboty lemoniadami (często można takie zamówić u podwykonawcy słodkiego stołu), karafkami z wodą lub wodą ze świeżymi owocami, napojami w szklanych, zwrotnych butelkach, najlepiej z jakiejś lokalnej manufaktury.
  6. Ślad ekologiczny weselnego słodkiego stołu obniżycie zamawiając choćby kilka ciast czy deserów opartych na roślinnych składnikach. Produkcja szklanki krowiego mleka wiąże się z prawie trzykrotnie większą emisją gazów cieplarnianych niż produkcja jakiegokolwiek mleka roślinnego.
  7. Nie bez znaczenia będzie również rezygnacja z wysokoprzetworzonych słodkich produktów żywnościowych, których produkcja, transport czy sposób pakowania są znacznie bardziej obciążające dla środowiska.
  8. Warto rozważyć minimalizację papierowych odpadów. Drukowane tablice jednorazowego użytku z hasłami dot. słodkiego stołu czy szczegółowym menu możecie zastąpić ręcznie wypisanym starym oknem na wynajem.